Samodzielny Montaż Klimatyzacji – Nie Ryzykuj Straty Pieniędzy

Teoretycznie sami możemy zainstalować klimatyzację, ale warto pamiętać, że sam montaż nie jest prostą sprawą. Wymaga on nie tylko odpowiednich narzędzi, ale także wiedzy i doświadczenia. Chociaż na rynku dostępne są różne poradniki i filmy instruktażowe, nie zastąpią one profesjonalnego podejścia i umiejętności. Instalacja klimatyzacji obejmuje nie tylko montaż samej jednostki, ale także przeprowadzenie instalacji elektrycznej i hydraulicznej oraz wykonanie otworów w ścianach czy suficie. Samodzielny montaż klimatyzacji – kilka zdań na ten temat.

Samodzielny montaż klimatyzacji – najczęstrze błędy

Podczas wykonywania instalacji, najczesciej spotykane problemy, na jakie można napotkać to:

  • Brak profesionalnych narzędzi – montaż bez odpowiednich narzędzi i sprzętu może być nie tylko trudny, ale także niebezpieczny. Do wykonania jednej instalacji nie warto także inwestować we wszystkie potrzebne narzędzia.
  • Nieprawidłowe połączenie – złe podłączenie może spowodować uszkodzenie sprzętu, a nawet grozić pożarem.
  • Strata gwarancji – utrarta gwarancji na produkt ze względu na przeprowadzony montaż, bez udziału specialisty.
  • Błędny wybór miejsca – może mieć wpływ na niepoprawne funckjonowanie sprzętu (niedogrzewanie, problemy z chłodzeniem).
  • Ryzyko wycieku – wyciek substancji chłodzącej (czynnika) może odbić się zwłaszcza na zdrowiu użytkowników.
  • Brak możliwości usunięcia powietrza i wilgoci z instalacji domowymi metodami

Czy się opłaca samodzielny montaż klimatyzacji?

Gdy wezmiemy pod uwagę koszt zakupu jednostki, wszystkich potrzebnych materiałów jak i kwotę jaką musimy przeznaczyć na montaż, czasem można stwierdzić, że jest to warte oszczędności. Biorąc pod uwagę, powyższe komplikacje, nie warto jednak ryzykować, ponieważ w przypadku uszkodzenia którejś z jednostek, strata bywa nieproporionalna, do kosztu pracy specialisty.

Warto również mieć na uwadzę projektowanie takiej instalacji. Firmy, takie jak Dobra Klima trudnią się tym od wielu lat, mają ogromne doświadczenie, a także certyfikację producentów sprzętu, przez co gwarancja jest zachowana, a także sama instalacja może być przeprowadzona w sposób profesionalny.

Warto również wspomnieć, że zakup klimatyzatora wyższej klasy, może nieść za sobą opłatę podatku VAT w wysokości 23%. Zakup wraz z usługą montażu, obarczony jest podatkiem wysokości 8%, stąd lepiej instalację niech przeprowadzą specialiści.

Sprawdzenie montażu

Profesionaliści po przeprowadzonej instalacji przeprowadzają inspekcję, na podstawie której sprawdzają całą instalację. Używając czujników, sprawdzają czy nie ma wycieków czynnika, sprawdzają ciśnienie instalacji, a także prowadzą krótkie wprowadzenie do użytkowania. W domowych warunkach te zadanie są bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe, a inwestycja w dodatkowe urządzenia, które wykorzysta się raz przy instalacji, to zbyteczny koszt.

Podsumowanie

Klimatyzacja to świetne rozwiązanie na upalne dni a zarazem dobra alternatywa dla głośnych i niewydajnych wentylatorów. Odpowiedni dobór sprzętu i wybór firmy wykonanwczej to podstawa dla dobrze przeprowadzonej instalacji. Warto wybierać firmy, które mają certyfikację danego producenta, dzięki temu możemy być pewni o swoje zdrowie i przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Scroll to Top